UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

نگاهی به عملکرد دولت جاستین ترودو در اولین سال کاری

نگاهی به عملکرد دولت جاستین ترودو در اولین سال کاری

بعد از یک سال از فعالیت دولت جاستین ترودو، نگاهی به فهرست قول‌هایی که داده شد؛ آنهایی که عملی شدند، آنهایی که شکسته شدند و تغییراتی که منتظر انجام‌شان هستیم

شهرگان: «برنامه‌ای تازه برای طبقه متوسطی قدرتمند،» این شعار اصلی برنامه کاری حزب لیبرال کانادا در تبلیغات انتخاباتی برای دولت فدرال در سال گذشته بود.

این برنامه کاری ۸۸ صفحه‌ای با سر فصل‌هایی رشد برای طبقه متوسط، دولتی عادل و شفاف، محیط‌زیست تمیز و اقتصادی قدرتمند، کانادایی قدرتمند، امنیت و فرصت‌ها و هزینه‌ها و برنامه مالی، آینده‌ای متفاوت از دولت محافظه‌کار برای ساکنین کشور رقم زده بود و توانست رای اکثریت حوزه‌های انتخاباتی کشور را به نام خود رقم بزند.

یک سال اول دولت حکومت حزب لیبرال کانادا در حالی می‌گذرد که نگاه‌ها به تغییرات در کشور است: با توجه به قول‌هایی که داده شدند و اینکه به چه تعدادی از آنها عمل شد و چه عهد‌هایی شکسته شدند و منتظر چه تغییراتی در آینده نزدیک خواهیم بود.

در گذر این سال البته این دولت همچنان اقبال عمومی اکثریت ساکنین را از آن خود دارد و جاستین ترودو تبدیل به یکی از محبوب‌ترین سیاستمدارها در سرتاسر جهان شده است.

خانواده: مالیات، کودکان و سالمندان

از اصلی‌ترین قول‌های لیبرال‌ها، کاهش مالیات برای خانواده‌های با درآمد میانگین و افزایش مالیات برای خانواده‌های ثروتمندتر بود.

بر این اساس، مالیات خانواده‌هایی که بین ۴۵ هزار تا ۹۰ هزار دلار در سال درمی‌آورند، از ۲۲ درصد به ۲۰.۵ درصد کاهش یافت. مالیات خانواده‌هایی که بیشتر از ۲۰۰ هزار دلار در سال در می‌آورند به ۳۳ درصد رسید.

campaign2000infographic

در موضوع کودکان، دولت فدرال کمک هزینه بیشتری در اختیار خانوارها قرار می‌دهد. خانواده‌هایی که کمتر از ۳۰ هزار دلار در سال درآمد دارند، هر سال برای هر کودک زیر پنج سال، ۶ هزار و ۴۰۰ دلار و برای هر کودک ۵ تا ۱۷ سال، ۵ هزار و ۴۰۰ دلار از دولت دریافت می‌کنند.

رقم کمک‌هزینه‌ها براساس درآمد خانواده‌ها متفاوت است، ولی دولت فدرال امیدوار است به این شکل، ۳۰۰ هزار کودک را از شرایط فقر بیرون بکشد.

در موضوع سالمندان، دولت فدرال شروع دریافت کمک‌های دولتی را باری دیگر از به سن ۶۵ سال کاهش داد، پیشتر این سن به ۶۷ سال افزایش پیدا کرده بود.

همچنین دولت فدرال با همراهی دولت‌های استانی برای بهبود وضعیت مالی برنامه بازنشستگی کانادا در حال کار مشترک است.

اقتصاد: زیرساخت‌ها، اشتغال  و محیط‌زیست

در کشور نمی‌توان بدون اطلاعات آماری صحیح، برنامه‌ای اقتصادی یا اجتماعی ریخت. بر این اساس، دولت فدرال آمار‌گیری ثبت احوال را مجدد برقرار کرد.

این آمارگیری در سال ۲۰۱۶ انجام گرفت و بعد از تحلیل‌های آماری، اطلاعات آن منتشر خواهد شد. آخرین مرتبه، سال ۲۰۱۱ چنین آماری گرفته شده بود.

حزب لیبرال اعلام کرد که در گذر ۱۰ سال، ۶۰ میلیارد دلار در زیرساخت‌های کشور سرمایه‌گذاری می‌کند و در دو سال نخست، نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار در این زیرساخت‌ها هزینه خواهند شد.

در مجموع این حزب اعلام کرد که بر خلاف دولت محافظه‌کار که تلاش می‌کرد با کاستن از برنامه‌ها و عدم سرمایه‌گذاری، بودجه را بدون کسری ببندد، اجازه کسری بودجه را خواهند داد.

هرچند بر خلاف قول‌شان که در سال اول نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار کسری بودجه وجود خواهد داشت، رقم کسری بودجه سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، ۲۹ میلیارد دلار اعلام شد. با این‌ وجود، رییس تی‌دی بانک رقم این کسری بودجه را فراتر از آن، ۳۴ میلیارد دلار تخمین زده است.

پیش‌بینی شده در پنج سال آینده، دولت حداقل با ۱۱۳ میلیارد دلار کمبود بودجه روبه‌رو بشود.

دولت البته قول داده بود که مالیات موسسه‌های کوچک را از ۱۱ درصد به ۹ درصد کاهش بدهد که این موضوع عملی نشد.

دولت همچنین قول داد تا مقررات سخت‌گیرانه‌تری در زمان بررسی پروژه‌های مختلف در سرتاسر کشور در نظر بگیرد. همچنین کانادا به پیمان پاریس و چند پیمان دیگر زیست‌محیطی ملحق شد تا بتوان خطرهای ناشی از تغییرات اقلیمی را به کنترل درآورد.

یکی از اولین گام‌های دولت در این موضوع، قیمت‌گذاری تولید کربن است که اجرای آن به زودی آغاز می‌شود.

بومیان کانادا: همچنان در انتظار

بعد از سال‌ها بی‌توجه‌ای دولت فدرال به ناپدیدی و قتل بیش از ۱ هزار زن بومی در سرتاسر کشور، دولت بودجه و شرایط لازم برای آغاز تحقیق ملی در این موضوع را مهیا کرد و بعد از قدم‌های نخستین، هیات تحقیق کار خود را شروع کرده است.

حداقل یک سال زمان می‌برد تا این هیات بتواند برای جمع‌بندی تحقیق خود آماده بشود. هرچند بعضی پیش‌بینی‌ها می‌گویند این تحقیق ممکن است فراتر از سه سال طول بکشد.

دولت فدرال همچنین متعهد به اجرای کامل اعلامیه جهانی سازمان ملل متحد در موضوع حقوق افراد بومی شد.

هرچند در زمان اجرای این اعلامیه، به خصوص در موضوع ساخت پروژه‌های مرتبط به سوخت‌های فسیلی یا ساخت سد بر زمین‌های بومیان، همچنان دولت فدرال نظر تمامی ملت‌های بومی را در نظر نمی‌گیرد.

مثال آن چراغ سبز دولت فدرال بر اجرای پروژه گاز مایع در شمال استان بریتیش کلمبیاست که این دولت فقط نظر ملت‌های بومی را لحاظ می‌کند که موافق اجرای این پروژه هستند و نظر اکثریت ملت‌های بومی را قبول نمی‌کند که مخالف این پروژه هستند.

دولت همچنین قول داده است تا تمامی ۹۴ توصیه کمیسیون حقیقت و اصلاح را اجرایی کند. این کمیسیون در موضوع مدارس اجبرای برای بومیان در طول قرن‌های نوزدهم و بیستم، گزارش خود را منتشر کرده بود.

رهبران ملت‌های بومی همچنان منتظر عملی شدن این وعده دولت هستند.

همچنین دولت اعلام کرد در گذر ۴ سال، ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صرف آموزش و پروش در ملت‌های بومی خواهد کرد، هرچند بعد زمان اجرای این سرمایه‌گذاری را به گذر ۵ سال گسترش داد.

موضوع وضعیت آب ناسالم در ملت‌های بومی همچنان یک مشکل عمده این جوامع است و دولت در ماه ماچر اعلام کرده که در گذر ۵ سال آینده، ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صرف رفع این موضوع خواهد کرد.

مهاجرت: تغییر در قوانین و مقررات، افزایش در تعداد

در موضوع مهاجرت، در اولین گام، دولت فدرال فضای بازتری با زمان‌بندی سریع‌تر برای بررسی پرونده‌های مهاجرت درنظر گرفت. به این شکل، در طول سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، بیش از ۳۲۰ هزار نفر، از جمله بیش از ۳۰ هزار پناهنده وارد کشور شدند.

دولت افزایش این رقم را در دست بررسی دارد و حتی پیشنهاد شده تا در طول سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، دولت اجازه ورود ۴۵۰ هزار مهاجر و پناهنده را به کشور بدهد.

اصلاح قوانین شهروندی در دست انجام هستند که بر پایه آن زمان موردنیاز اقامت در کشور برای درخواست شهروندی کاهش می‌یابد، چندین مورد مانند نمره‌های زبان به شکل پیشین بازخواهند گشت و امکان لغو شهروندی محدودتر از آنچه هست خواهد شد.

بن‌بست در تغییر قوانین انتخاباتی

حزب لیبرال قول داد که این آخرین انتخاباتی است که با قوانین موجود، صورت می‌گیرد. هرچند بعد از گذر یک سال و برگزاری بیش از ۴۰ جلسه در پارلمان برای رسیدن به یک جمع‌بندی در موضوع انتخابات، تصحیح قانون انتخابات هنوز به نتیجه نرسیده است.

جاستین ترودو در هفته‌های اخیر حتی اعلام کرد که ممکن است انجام این تغییر در قوانین را ملغی کند که با اعتراض گسترده احزاب مخالف و فعال‌های اجتماعی و سیاسی روبه‌رو شد.

بر اساس قول‌هایی که لیبرال‌ها داده‌اند، علاوه بر اینکه نظام انتخاباتی فدرال بایستی اصلاح بشود، بایستی به دیده‌بان‌های بی‌طرف اجازه نظارت بر انتخابات داده شود، کمیسیون مستقلی خلق بشود تا مناظره رهبران احزاب در طول انتخابات را کنترل کند و همچنین محدودیت‌هایی بر هزینه‌های انتخاباتی احزاب وضع بشود.

خارج از کانادا: جنگ با تروریسم، بدنبال جایگاه بهتر در سیاست بین‌الملل

در اولین قدم، دولت لیبرال جت‌های نظامی ارتش کانادا را از صف مقدم نبردهای عراق و سوریه بیرون کشید، ولی ارتش کانادا، به جای آن به حمایت آموزشی و انسان‌دوستانه با فاصله از خطوط مقدم نبرد این دو کشور مشغول شد تا تعهدهای کانادا نسبت ناتو همچنان انجام بشوند.

دولت البته قول داده بود تا تجهیزات بیشتری برای ارتش خریداری بشود، ولی این سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری تا سال ۲۰۲۰ به عقب رانده شده است.

البته دولت در تلاش است تا جایگاه بهتری در سیاست خارجی برای کانادا کسب کند. در طول دوران یازده ساله حکومت دولت محافظه‌کار، کانادا از جایگاه مرسوم خود در سیاست بین‌الملل عقب افتاده بود.

در انتظار: برابری جنسیتی، جرم‌زدایی از  ماری‌جوآنا و نگرانی‌ها نسبت به پست کانادا

یکی از قول‌های دولت فدرال، توجه به برابری جنسیتی بود. بر این اساس، کابینه بر پایه نیمی مرد، نیمی زن معرفی شد. همچنین چهره‌های بومی، پناهنده و معلول در میان وزرای کابینه قرار گرفتند.

از دیگر قول‌های دولت، این بود که فشار حکومتی را از روی دانشمندان برمی‌دارد و به آنها اجازه می‌دهد تا جایگاه‌های وابسته به بودجه‌های دولتی را داشته باشند، بدون اینکه نیازمند توجه به عواقب انتشار یافته‌هایشان باشند. ظاهرا به این قول عمل شده است، هرچند زمان بیشتری مورد نیاز است تا عملکرد بلندمدت دولت در این موضوع را دید.

در کنار آن، دولت سرمایه‌ بیشتری در اختیار شبکه سی‌بی‌سی قرار داد تا این رسانه ملی بتواند آزادانه‌تر از قبل و فارغ از فشارهای سال‌های اخیر، بتواند به کار خبررسانی مشغول باشد.

البته دولت فدرال تلاش‌ها برای تغییر قانون سی-۵۱ را به سرانجامی نرسانده است که به نیروهای امنیتی اجازه شکنجه می‌دهد و همچنین به دولت اجازه کنکاش در فعالیت‌های خصوصی شهروندان را می‌دهد.

همچنین دولت لیبرال قول داد تا مصرف و فروش ماری‌جوآنا را در کشور آزاد کند. پیش‌تر مصرف ماری‌جوآنا برای مصارف درمانی با دریافت کارت و ماری‌جوآنا از دولت آزاد اعلام شده بود. این قول هنوز عملی نشده، هرچند دولت اعلام کرده در بهار سال آینده قوانین مربوط به جرم‌زدایی از ماری‌جوآنا را معرفی خواهد کرد.

در مقابل قول دولت برای احیای پست همچنان اجرا نشده باقی مانده است. دولت محافظه‌کار برنامه کاهش و حتی کنار گذاشته شدن خدمات پستی برای بیش از ۵ میلیون آدرس در سرتاسر کشور را اجرایی کرده بود و دولت لیبرال همچنان نسبت به بازگشت پست به شرایط قبل، اکراه نشان می‌دهد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: