UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

کمپینی برای کاهش دور ریزِ غذای ونکوری‌ها

کمپینی برای کاهش دور ریزِ غذای ونکوری‌ها

شهرگان: کمپین «عاشق غذا، متنفر دور ریز» دولت مترو ونکوور امیدوار است که از ۱۰۰ هزار تن، از ۱۹۰ هزار تن دور ریزِ سالیانی غذا توسط ساکنین شهرهای جنوب بریتیش کلمبیا بکاهد.

یا به عبارتی دیگر، بیشتر از نیمی از ۱۶ هزار بوته کاهو، ۴۰ هزار دانه گوجه‌فرنگی، ۸۰ هزار سیب‌زمینی، ۳۲ هزار بسته نان، ۵۵ هزار دانه سیب، ۷۰ هزار لیوان شیر و ۳۰ هزار تخم مرغی بکاهد که ساکنین شهر هر روز به شکل میانگین دور می‌ریزند، به جای سطل‌های زباله و بازیافت، به شکل درست خودش مصرف بشوند.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید:

جنجال سی‌بی‌سی: مواد غذایی سالم در سطل آشغال‌های والمارت

آمار فقر کودکان در سال ۲۰۱۶: همچنان یک کودک فقیر از هر پنج کودک ساکن بر بریتیش کلمبیا

فقر غذایی دانشجوهای کانادا: خوردن غذا یا کسب دانش

بر اساس داده‌های این کمپین، هر خانوار ساکن مترو ونکوور، به شکل میانگین هر سال معادل ۷۰۰ دلار غذا دور می‌ریزد، خیلی ساده چون افراد بیشتر از نیاز مصرف روزانه و بدون برنامه‌ریزی مشخص خرید می‌کنند.

بیشتر خانواده‌ها به گفته این کمپین، توجه نمی‌کنند که دور ریختن غذا چه هزینه‌ای برایشان در بر دارد و آن را پیش پا افتاده تلقی می‌کنند.

بروشور دوازده صفحه‌ای این کمپین به زبان انگلیسی و در فرمت پی‌دی‌اف را در این لینک بخوانید

حالا این کمپین امیدوار است که به ساکنین شهرهای منطقه بیاموزد که چطور به اندازه خرید کنند، بر اساس یک برنامه غذایی دست به انتخاب غذا بزنند تا از حجم دور ریزِ غذا بکاهند.

استفاده از نرم‌افزارهایی تعیین مقدار خرید بر پایه تعداد وعده‌هایی غذایی که افراد مصرف می‌کنند، یکی از پیشنهادهای این کمپین است.

برنامه غذایی از دید این کمپین در این است که افراد بدانند برای چند نفر، چه حجمی از غذا لازم دارند و بیشتر غذا آماده نکنند. یا اگر غذای بیشتری درنهایت باقی ماند،‌ آن را دور نریزند و برایش برنامه مصرف بگذارند.

یا اینکه افراد به اندازه غذا به بشقاب خود بریزند، به قاعده بخورند و آنچه اضافه است، تمیز و قابل مصرف باقی بماند.

اهمیت درک این موضوع در این است که ۲۰ درصد از ۱۰۰ هزار تن غذایی که ساکنین شهر هر سال دور می‌ریزند، غذای اضافه‌ای است که امکان مصرف مجدد را دارد. ۳۰ درصد این ۱۰۰ هزار تن هم میوه و سبزی‌ای است که بیشتر از نیاز مصرفی خریداری می‌شود و بعد از آنکه فاسد شد، یا از ظاهر افتاد،‌ دور انداخته می‌شود.

ویدیوهای آموزشی این کمپین را در این کانال یوتیوب تماشا کنید.

دیگر توصیه‌های این کمپین عبارت هستند از:

تاریخ انقضاء یعنی چی:

این کمپین توضیح می‌دهد که تاریخ انقضاء، تخمینی است که شرکت تولیدکننده زده است که تولیدش در این فاصله زمانی برای مصرف سالم باقی خواهند ماند، اگر بسته‌بندی‌اش باز نشود. اگر باز بشود، هر تولیدی در یک بازه زمانی دیگر برای مصرف سالم نخواهد بود.

درک درست تاریخ انقضاء کمک می‌کند تا از خرید اضافی یا دور ریز اضافی غذا خودداری شود.

استفاده از یخچال و فریزر برای نگهداری مواد غذایی تا سریع خراب نشوند و لازم نشود آنها را دور ریخت.

همچنین استفاده از چینش درست مواد غذایی در یخچال و فریزر به این شکل که از سرعت فساد آنها کاست و بتوان آنها را برای مدتی بیشتر نگهداری کرد.

همچنین بایستی توجه نشان داد تا هر ماده غذایی را چه مدتی می‌شود در یخچال و فریزر نگهداری کرد و از این مدت به شکل بهینه استفاده کرد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: