UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

قطارهای تازه شرکت ترنزلینک: فعلا در مسیر سوری و ونکوور تا وقتی مسیر همیشه سبز کامل شود

قطارهای تازه شرکت ترنزلینک: فعلا در مسیر سوری و ونکوور تا وقتی مسیر همیشه سبز کامل شود

هفته گذشته، شرکت ترنزلینک قطارهای تازه سری مارک سه را فعلا وارد مسیر سوری و ونکوور در خط اکسپو کرد، تا زمانی که مسیر همیشه سبز مابین ونکوور، برنابی و کوکیتلام کامل شود.

WP_20160819_13_26_02_Pro 1

مسیر همیشه سبز برای افتتاح در اوایل سال ۲۰۱۷ آماده می‌شود. عکس از سیدمصطفی رضیئی

این قطار، اولین از هفت قطاری است که با هزینه ۹۱ میلیون دلار برای مسیر همیشه سبز خریداری شده‌اند. هرچند با همکاری دولت فدرال و دولت استانی، ترنزلینک قصد دارد ۲۸ قطار دیگر از سری مارک سه در سه سال آینده وارد مسیرهای مختلف حمل و نقل عمومی مترو ونکوور کند.

قطارهای سری مارک سه، قرار بود امسال وارد مسیر همیشه سبز بشوند، هرچند افتتاح این مسیر تا سال ۲۰۱۷ میلادی عقب افتاده است.

این قطارها، ۲۰ تا ۵۰ مسافر بیشتر از مدل‌های پیشین قطارهای ترنزلینک همراه خود جابه‌جا می‌کنند و آلودگی صوتی کمتری تولید می‌کنند. همچنین فضای بیشتری برای حمل دوچرخه، کالسکه بچه یا ویلچیر داخل قطار در اختیار مسافرها قرار می‌دهند.

این قطارها نور بیشتری همراه با پنجره‌هایی بزرگ‌تر عرضه می‌کنند.

مهم‌تر از همه، سیستم هدایت این قطارها پیش‌رفته‌تر از مدل‌های پیشین است و از کامپیوترهای به روز استفاده می‌کنند و مسوول هدایت قطار فقط بایستی دگمه حرکت و توقف را فشار بدهد.

مسیر همیشه سبز از کجا به کجاست؟

مسیر همیشه سبز از ایستگاه لوهید تاون سنتر در مرز شهر برنابی و کوکیتلام، از مسیر وی سی سی کلارک جدا می‌شود و شهرهای برنابی و ونکوور را به شهر کوکیتلام می‌رساند و در این مسیر، از شهر پورت مودی هم رد می‌شود.

مسیر همیشه سبز چه رکوردی را می‌شکند؟

vansky03

هم‌اکنون مترو ونکور، طولانی‌ترین مسیر ریلی حمل و نقل عمومی شهری در کانادا را از آن خود دارد. بعد کامل شدن مسیر همیشه سبز و اضافه شدن ۱۱ کیلومتر این مسیر به حمل و نقل ریلی شهری، مترو ونکوور صاحب طولانی‌ترین مسیر ریلی شهری جهان خواهد شد.

هزینه ساخت این مسیر چقدر شده؟

هزینه ساخت مسیر همیشه سبز، همراه با ساخت شش ایستگاه تازه و اضافه کردن سکو تازه به ایستگاه لوهید تاون سنتر، تاکنون از ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار گذشته است. پیش‌بینی می‌شود با کامل شدن تونل‌ این مسیر، هزینه ساخت همیشه سبز از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رد بشود. این مسیر قرار است در هر روز حداقل ۷۰ هزار نفر را جابه‌جا کند.

چرا افتتاح این مسیر به تاخیر افتاده؟

علت اصلی، ریزش خاک در مسیر زیر زمینی است. در ۲۰۱۵ میلادی، یک دستگاه حفر زیر زمین گیر افتاده و نزدیک به شش ماه طول کشید تا بتوانند این دستگاه را از زیر زمین خارج کنند. بعد از آن ساخت مسیر زیر زمینی به کندی پیش رفته است. با توجه به کامل نشدن مسیر زیر زمینی، افتتاح مسیر همیشه سبز از سال ۲۰۱۶ به ۲۰۱۷ میلادی موکول شد.

ساخت این مسیر تا امروز به چه پیشرفتی رسیده؟

مسیر همیشه سبز تاکنون به ۸۵ درصد اجرای کامل پروژه رسیده است. تمامی ایستگاه‌ها کامل شده‌اند و مسیرهای بر روی زمین هم کامل شده‌اند. افتتاح پروژه منوط به پایان رسیدن مسیر زیر زمینی است.

بعد همیشه سبز، حمل و نقل عمومی مترو ونکوور چطور رشد خواهد کرد؟

Transit_Map_large

همیشه سبز نقطه پایان گسترش حمل و نقل ریلی در مترو ونکوور نیست. قرار است مسیری مابین ایستگاه کامرشیال-برادوی در شرق شهر ونکوور تا دانشگاه بریتیش کلمبیا (یوبی‌سی) در غرب شهر کشیده شود. هرچند با توجه به هزینه بالای ساخت تونل در زیر زمین، صحبت از حمل و نقل ریلی سبک بر روی زمین است.

همچنین شهر سوری می‌خواهد مسیر حمل و نقل ریلی را از ایستگاه کینگ جورج به جنوب و شرق شهر گسترش بدهد. آنها هم بدنبال استفاده از حمل و نقل سبک ریلی بر روی زمین هستند که هزینه کمتر و سرعت اجرای بالاتری به آنها می‌دهد.

شهر ونکوور همچنین به این فکر می‌کند تا مسیری تازه از شمال تا جنوب شهر باز کند، هرچند هنوز تصمیم گرفته نشده این مسیر به چه شکلی اجرایی بشود. شهر ریچموند هم تمایل دارد تا مسیر حمل و نقل ریلی را به جنوب شهر برساند.

هرچند تمامی این پروژه‌ها بسته به تامین بودجه لازم هستند. بعد از توافق اخیر دولت فدرال، استانی و دولت‌های شهری در مترو ونکوور، نزدیک به ۱ میلیارد دلار بودجه برای اجرای پروژه‌های حمل و نقل عمومی تامین شده است ولی این هنوز بخش کوچکی از نیاز مالی منطقه برای اجرای پروژه‌های حمل و نقل عمومی است.

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: