In touch with Diverse Iranian Community

کمترین نرخ بازگشت سالمون‌های ساکای به رودخانه‌ فریزر در ۱۲۰ سال گذشته

0 36

بریتیش کلمبیا در تابستان امسال منتظر بازگشت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ماهی سالمون ساکای (قزل‌آلای سرخ بریتیش کلمبیایی) از اقیانوس به رودخانه فریزر بود تا آنها فصل زاد و ولد خود را در محدوده آبریز این رودخانه بگذرانند، ولی رقم بازگشت این ماهی‌ها به ۸۵۳ هزار کاهش یافته است که کمترین میزان در ۱۲۰ سال گذشته است.

16335491222_37c0bbdbd6_h
عکس از فلیکر

افزایش دو و نیم درجه سانتی‌گرادی آب رودخانه فریزر از اصلی‌ترین علت‌های عدم بازگشت سالمون‌های ساکای به این رودخانه عنوان شده است.

دو علت اصلی دیگر، حباب آب گرم در اقیانوس آرام و همچنین کاهش تعداد نسل والد این ماهی است.

هر نسل سالمون‌های ساکای چهار سال طی می‌کند تا بتواند برای زاد و ولد بازگردد و تعداد کم نسل والد امسال نشان می‌دهد که در گذشته، بچه‌های کمتری توانسته‌اند از بریتیش کلمبیا به اقیانوس بازگردند.

حباب آب گرم در اقیانوس آرام، عنوانی است که در ۲۰۱۳ میلادی به آب گرم‌تر از حد معمول اقیانوس آرام در سواحل غربی امریکای شمالی داده‌اند. این حباب در طول سال‌های گذشته، مرتب گرم‌تر شده است و به همین علت، گونه‌های مختلف جانوری ساکن در این آب‌ها، با کاهش زاد و ولد و مرگ جمعی روبه‌رو می‌شوند.

این حباب همچنین بانی اصلی خشکسالی در مکزیک، ایالت‌های غربی امریکا و به شکلی مشخص کالیفرنیا و همچنین خشکسالی در جنوب بریتیش کلمبیا در چهار سال گذشته است.

کاهش تعداد سالمون‌های ساکای اثر خود را هم‌اکنون در صنعت ماهی‌گیری استان نشان داده است و باعث تعطیلی تعدادی از مراکز فصلی صید ماهی در محدوده رودخانه فریزر شده است.

 

پاسخ دهید

مشاهدهٔ قبل از ارسال

نمایش متن بعد از ارسال