UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

نگرانی جوامع علمی از فعالیت‌های دولت استانی در زمینه تولید انرژی

نگرانی جوامع علمی از فعالیت‌های دولت استانی در زمینه تولید انرژی

شهرگان: گروهی از متخصص‌های تغییرات اقلیمی در نامه‌ای به کترین مک‌کنا، وزیر محیط‌زیست کانادا، نسبت به ساخت پروژه ترمینال صدور گاز طبیعی (ال‌ان‌جی) در سواحل شمال غربی بریتیش کلمبیا هشدار دادند، این در حالی است که هفته گذشته بیش از ۲۰۰ دانشمند عضو آکادمی سلطنتی هنر، علوم‌انسانی و دانش کانادا در نامه‌ای به نخست‌وزیر، جاستین ترودو، نسبت به ساخت سد بر دره رودخانه صلح هشدار داده بودند.

bcemissionssources

بیشتر از دو سوم برق تولیدی بریتیش کلمبیا از طریق سدهای موجود در سطح استان تامین می‌شود

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: سوال‌هایی در موضوع فرکینگ در بریتیش کلمبیا؛ تحصن یک ماهه برای حفظ دره رودخانه صلح؛ و پایان تحصن در محوطه ساختمان مرکزی بی‌سی ‌هایدور

نویسندگان و همراهان امضا کننده هر دو نامه، نگران تاثیرهای این پروژه‌ها بر محیط‌زیست منطقه و آینده کره زمین هستند. در نامه به وزیر محیط‌زیست گفته شده پروژه صدور گاز طبیعی، تاثیری جدی و نگران‌کننده بر اهداف زیست‌محیطی برای کنترل تغییرات اقلیمی می‌گذارد؛ پیش‌بینی‌ها بر مقدار تولید گازهای گلخانه‌ای این پروژه حداقل ممکن انگاشته شده‌اند و رقم واقعی فراتر از این پیش‌بینی‌ها خواهد شد؛ مقررات کافی برای حفظ محیط‌زیست در این پروژه اعمال نشده‌اند و درنهایت، هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که گاز طبیعی تولیدی این پروژه جایگزین ذغال‌سنگ در آسیا برای تولید برق بشود.

دولت استانی ۳۶ میلیارد دلار بر ترمینال‌های صدور گاز طبیعی و بین ۸ تا ۱۱ میلیارد دلار بر پروژه ساخت سد بر دره رودخانه صلح سرمایه‌گذاری کرده است. ترمینال‌های صدور گاز تا ۴ هزار و ۵۰۰ شغل تولید می‌کنند و برخی جوامع بومی کانادایی آن را تایید کرده‌اند، هرچند برخی دیگر نظر مثبتی نسبت به آن ندارند.

پیش‌تر ۱۳۰ دانشمند در نامه‌ای دیگر نسبت به پروژه تولید و صدور گاز طبیعی از استان بریتیش کلمبیا هشدار داده بودند.

نگرانی عمده در مورد سد، زیر آب رفتن ۸۳ کیلومتر از دره رودخانه صلح است که شمال بیش از ۳۱ هزار جریب زمین‌های کشاورزی و ۱۷ هزار جریب زمین‌های جنگلی را با آب پر می‌کند. گفته می‌شود این مقدار زمین می‌تواند هر سال غذای ۱ میلیون نفر را تامین کند.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: آینده‌ای سبز با مانیفست جهش و جمع‌آوری پیشنهادی مردمی در موضوع کنترل تغییرات اقلیمی

پیشنهاد جایگزینی تولید انرژی از باد به جای سد

در پاسخ به نامه جامعه سلطنتی، بی‌سی هایدرو در همراهی با وزیر استانی انرژی، بیل بنت از طرح ساخت سد دفاع کردند. هم‌اکنون کار بر زیر ساخت‌های ساخت سد آغاز شده و بخشی از پوشش گیاهی منطقه به این خاطر نابود شده است.

روایت پیش‌رفت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کانادا را در این لینک تماشا کنید

GenerationMix1

بیشتر از دو سوم برق مصرفی در کانادا هم از طریق سدهای موجود در سطح کشور تامین می‌شود

نامه شورای کانادا در مخالفت با ساخت سد بر دره رودخانه صلح، متن نامه در قالب یک فرم آماده است تا توسط مخاطبان به نخست‌وزیر و نمایندگان پارلمان ارسال شود.

در مقابل، طرفدارهای محیط‌زیست می‌گویند حتی همین‌الان هم برای کنار گذاشتن این پروژه دیر نیست. در همین حال، آنها می‌گویند که تولید انرژی از طریق باد در سطح استان به نفع ساخت سد کنار زده شده است، این در حالی است که برای تولید انرژی از طریق باد احتیاج به این حجم از سرمایه‌گذاری نیست و این نحوه تولید انرژی، باعث نابودی بخش قابل‌توجه‌ای از زمین‌های کشاورزی منطقه هم نمی‌شود.

تحقیق‌های دانشمندان می‌گوید که فن‌آوری کنونی انسان‌ها می‌توانند با سطح کنونی باد در کره زمین، ۲۰ برابر نیاز انسان برق تولید بکند، البته اگر اراده کافی برای به سرانجام رساندن چنین پروژه‌ای وجود داشته باشد.

حجم تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کانادا و در استان

در سال‌های اخیر، بیشتر از ۶۰ درصد برق مصرفی استان بریتیش کلمبیا از طریق سدهای موجود در سطح استان تهیه می‌شود و بعد از آن گاز طبیعی، ال‌ان‌جی و درنهایت ذغال، تامین کننده اصلی برق استان هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مکان‌ها و نحوه تولید برق در استان، اینجا و یا اینجا را کلیک کنید.

نامه‌ای که شهروندان و ساکنین کانادا می‌توانند در مخالفت با ساخت سد بر دره رودخانه صلح به نخست‌وزیر جاستین ترودو ارسال کنند.

این رقم در مورد کانادا هم تقریبا مشابه همین است: بیشتر از ۶۰ درصد برق مصرفی در سال ۲۰۱۲ میلادی از طریق سدها تامین شده بود و گاز و ذغال سنگ دو عامل دیگر تولید برق در کشور بودند.

طرفداران محیط‌زیست با توجه به گرمایش تصادعی زمین خواستار کنار گذاشتن ذغال سنگ برای تولید برق هستند. همچنین آنها خواستار این هستند تا به جای گاز طبیعی، از نور خورشید، باد، و موج برای تولید برق استفاده شود. همچنین به جای گاز طبیعی، فعال‌های محیط‌زیست پیشنهاد تبدیل زباله و پس‌مانده‌های انسانی و حیوانی به گاز و استفاده از آن در خانه‌ها، اتوبوس‌ها، ماشین‌ها را می‌دهند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: