UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

بی‌طرفی اینترنت تحت بررسی کمیسیون کانادایی رادیو، تلویزیون و ارتباطات

بی‌طرفی اینترنت تحت بررسی کمیسیون کانادایی رادیو، تلویزیون و ارتباطات

شهرگان: کمیسیون کانادایی رادیو، تلویزیون و ارتباطات (سی‌آر‌تی‌سی) نگران نحوه عرضه محصولات مرتبط به شبکه‌های تلفن همراه است و معتقد است «بی‌طرفی در شبکه عرضه اینترنت» توسط برخی شرکت‌ها با ارائه اینترنت نامحدود برای آپلیکیشن‌های مشخص موسیقی و فیلم یا آنچه به «امتیازدهی صفر» معروف شده، متزلزل گشته است.

ایده کلی مورد نظر کمیسیون این است که تمامی داده‌های موجود در اینترنت بایستی با برابری عرضه شوند. یعنی نبایستی راه برای عرضه محصولات یک شرکت هموارتر از دیگر شرکت‌ها باشد، مانند اینکه موسیقی را بتوان از طریق یک شبکه عرضه موسیقی نامحدود گوش کرد، ولی برای شنیدن همان موسیقی در یک شبکه دیگر، مخاطب مجبور به پرداخت رقم قابل‌توجه اینترنت در گوشی تلفن همراه خود بشود.

2668834386_ef9cfbd4e0_b

کمیسیون سی‌آر‌تی‌سی خواستار برابری در عرضه اینترنت است. عکس از فلیکر

تمایل بازار به تلفن‌های همراه

نیم میلیون کانادایی که سال گذشته به خدمات تلفن‌های ثابت در خانه‌های خود برای همیشه پایان دادند، نشانی از موج تغییر از استفاده‌های خانگی محصولات ارتباطی به تمایل بازار به استفاده بیشتر از تلفن‌های همراه است.

این روند در حالی صورت می‌گیرد که کانادا یکی از بالاترین نرخ‌های عرضه خدمات تلفن همراه در کشورهای پیشرفته دنیای امروز را دارد و در ژانویه گذشته، تمامی شرکت‌های تلفن‌های همراه قیمت‌های خدمات خود را به بهانه قیمت پایین دلار بالاتر بردند و احتمال اینکه این قیمت‌گذاری‌ها پایین بیایند در آینده‌ای نزدیک وجود ندارد.

گزارش جامع کمیسیون سی‌آر‌تی‌سی در موضوع قیمت‌گذاری اینترنت در کانادا و مقایسه آن با دیگر کشورهای پیشرفته را در این لینک بخوانید.

شرکت‌های خدمات اینترنتی، قیمت بالای عرضه خدمات تلفن همراه، مخصوصا در ساحل‌های غربی و شرقی کشور در مقایسه با مرکز کشور را با موضوع‌هایی مانند عدم رقابت و همچنین مساحت بالای کشور توجیه می‌کنند.

این در حالی است که مقررات داخلی همچنان به نفع شرکت‌های عمده عرضه تلفن همراه است. مثال آن شرکت کانادایی تکست‌نو که خدمات خود را از داخل کانادا عرضه می‌کند، ولی اجازه فروش این خدمات به کانادایی را ندارد و این خدمات که شامل بر تلفن و پیام تلفنی نامحدود در کشور می‌شود به قیمت ۲۰ دلار به امریکایی‌های مسافر در کشور فروخته می‌شود.

هرچند کمیسیون سی‌آر‌تی‌سی سال گذشته برخی مقررات را به نفع مصرف‌کنندگان تعدیل کرد، از جمله اینکه به افراد اجازه داد تا بدون پرداخت جریمه، قراردادهای سه ساله خود را لغو کنند.

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: