دیدگاه سیاسی - اجتماعی صفحه اول

شفافیت و حقوق نمایندگان مجلس کانادا

Davani-219x302 شفافیت و حقوق نمایندگان مجلس کانادا
حسین دوانی

شفافیت از ارکان نظام‌های مردم سالار و پایه اصلی دمکراسی بشمار می‌رود. مدت‌هاست رسانه‌های جمعی اعداد و ارقام متفاوتی را از دریافتی نمایندگان مجلس مطرح می‌نمایند كه خزانه‌داری مجلس نیز متاسفانه تاكنون ازافشای حقوق نمایندگان خودداری كرده است. ممكن است یك شركت خصوصی بگوید كه چون حقوق كاركنان خود را از منابع شركت پرداخت می‌كند هیچ الزام قانونی به افشای عمومی آن ندارد (علیرغم آنكه ناچاراست لیست حقوق و مزایای ماهانه همه كاركنان خود را به سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی اعلام نماید)، اما این استدلال در مورد حقوق و مزایای نمایندگان مجلس، وزرا و مدیران ارشد دولتی مسموع نیست زیرا آنان از بیت‌المال ارتزاق می‌كنند و اساساً‌ بنیاد حكمرانی خوب بر شفافیت در غربی دولتی به خصوصی حقوق و مزایای متولیان دولتی است. این امر تا بدانجا مورد اجماع اجرائی است كه همه ساله حقوق و مزایای نمایندگان مجلس و كنگره كشورهای پیشرفته جهان در تارنمای دولت اشفاء فیور بطور مثال در تارنمای مجلس كانادا به صراحت و موارد زیر ذكر شده است.

۱- پایه حقوق سالانه كلیه نمایندگان مجلس بین ۱۶۳ تا ۱۶۷ هزار دلار می باشد

۲- برخی مقامات دولتی كه مسئولیت بیشتری دارند نظیر نخست وزیر، سخنگوی مجلس، روسای فراكسیون های مجلس، وزاری كابینه، وزرای ایالتی، رهبران احزاب، منتبی های مجلس، علاوه بر حقوق سالانه مزایای به شرح زیر دریافت می كند

نمایه حقوق و مزایای سالانه دولتی كانادا (دلار كانادا)

ردیف عنوان حقوق پایه سالانه مزایای ویژه سالانه جمع ناخالص دریافتی
۱ نمایندگان مجلس ۱۶۷٬۴۰۰ ۱۶۷٬۴۰۰
۲ نخست وزیر ۱۶۷٬۴۰۰ ۱۶۷٬۴۰۰ ۳۳۴٬۸۰۰
۳ سخنگوی دولت (مجلس) ۱۶۷٬۴۰۰ ۸۰٬۱۰۰ ۲۴۷٬۵۰۰
۴ رهبر فراكسیون مخالف دولت ۱۶۷٬۴۰۰ ۸۰٬۱۰۰ ۲۴۷٬۵۰۰
۵ وزرا ۱۶۷٬۴۰۰ ۶۰٬۰۰۰ ۲۲۷٬۴۰۰
۶ رهبران سایر احزاب ۱۶۷٬۴۰۰ ۵۶٬۸۰۰ ۲۲۴٬۲۰۰
۷ جلسه دولت ۱۶۷٬۴۰۰ ۳۰٬۰۰۰ ۱۹۷٬۴۰۰
۸ منشی جلسه مجلس ۱۶۷٬۴۰۰ ۱۶٬۶۰۰ ۱۸۴٬۰۰۰

مضافاً هیات داخلی اقتصادی مجلس موظف است هر فصل خلاصه لیست هزینه‌های نمایندگان مجلس و وزرا را گزارش نمایند. كلیه این اطلاعات در تارنمای مجلس كانادا قابل دسترس عموم می‌باشد.

البته برای یادآوری نمایندگان و وزرای محترم باید یادآور شد حقوق و مزایای فوق به نمایندگان یا وزرای کشوری تعلق می‌گیرد که تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۶ معادل ۱۵۳۰ میلیارد دلار و تولید ناخالص سرانه آن ۴۵٬۰۰۰ دلار با جمعیت ۳۴ میلیون نفراست.

باید یادآور شد هزینه‌های نمایندگان مجلس شامل هزینه دفتر نمایندگان، هزینه حقوق كاركنان دفتر، هزینه مسافرت و پذیرائی و تبلیغات، هزینه فرزندان زیر 21 سال و هزینه فرزندان بین ۲۱ تا ۲۵ سال كه به تحصیل اشتغال داشته باشند، هزینه هدایای اهدائی (و نه هدایای دریافتی؟!) كلیه اطلاعات فوق از تارنمای (www.ourcomment.ca) استخراج شده است.

بدون شك نماینده واقعی ملت بودن و مسئولیت‌های وزرائی كه به خدمت به مردم و جامعه اشتغال دارند، بسیار سنگین و طاقت فرساست لذا پیشنهاد نگارنده آن است كه دیوان محاسبات از طریق ایجاد یك لینك خاص نسبت به افشای عمومی حقوق و مزایای سالانه نمایندگان مجلس، رئیس جمهور و وزرا و مقامات ارشد دولتی اعم از لشگری و كشوری اقدام نمایند تا علاوه بر شفافیت، شایعات موجود از بین برود و خدای ناكرده ملت مواجه با رئیس جمهوری نشود كه مدعی پاكدستی و فی سبیل‌الله كار كردن باشد، اما معلوم نشود منابع ۷۰۰ میلیارد دلار، منابع نفتی ۸ ساله دوره تصدی او  كجا خرج شده است؟! چون در غیرانیصورت بهعلت فقدان شفافیت، شایعات بر اركان نظام حاكم شده و زحمات بی شایبه برخی دولتمردان!! از آسیب شایعات محفوظ نمی‌ماند. بدیهی است در صورت انجام چنین شفافیتی دیگر نیازی به قسم حضرت عباس نخواهد بود.

Related posts

حقایق اجتماع و چالش‌های زندگی زنان

آزاده دواچی

سروده‌هایی به مناسبت روز جهانی زن؛

شهرگان

خوانش شعر کانکریت یک روز مانده به آفرینش اثر محمد آزرم

شهرگان

اظهار نظر