UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

بعد از توفان؛ نگاهی به آینده تغییرات اقلیمی در بریتیش کلمبیا

بعد از توفان؛ نگاهی به آینده تغییرات اقلیمی در بریتیش کلمبیا

شهرگان: سه جریان باد و باران در طول هفته و آخرهفته گذشته جزایر و سواحل جنوب بریتیش کلمبیا را درنوردیدند، هرچند شدت تخریبی آنها به اندازه پیش‌بینی‌های نخستین نبود و بعد از رسیدن توفان‌ها به ساحل، از شدت باران و بادها کاسته شد.

cu24imwviaeptrv

طوفان آخرهفته گذشته در تصویرهای ماهواره‌ای شکل اژدها به خود گرفته بود. تصویر از سازمان محیط‌زیست کانادا

در طول هفته، بیش از ۱۹۰ هزار نفر برای مدتی برق نداشتند و در شهر سوری، یک نوجوان ۱۵ ساله بر اثر سقوط درخت کشته شد.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: تغییرات اقلیمی چگونه منظره سبز بریتیش کلمبیا را تبدیل به صحرایی خشک خواهد کرد؛ سیل بعد از آتش در اوسون کریک: فشار تغییرات اقلیمی بر بریتیش کلمبیا؛برنامه کنترل تغییرات اقلیمی بریتیش کلمبیا بعد ماه‌ها تاخیر منتشر شد، فعال‌های محیط‌زیست ناامید باقی ماندند

توفان‌های مخرب یکی از پیش‌بینی‌های مرتبط به تغییرات اقلیمی برای سواحل غربی کانادا هستند.

با وجود اینکه برنامه‌های مختلف در سرتاسر منطقه در موضوع تغییرات اقلیمی برای استان بریتیش کلمبیا، شهرهای مترو ونکوور یا شهر ونکوور پیش‌بینی شده‌اند، ولی در آینده‌ای نزدیک بایستی منتظر چه تغییراتی باشیم؟

بیماری‌ها، حشرات، مرگ درختان

گرم‌تر شدن کره زمین، در نقاط شمالی و نزدیک به قطب بیشتر از بقیه زمین دیده می‌شود. هم‌اکنون کانادا به نسبت شروع عصر صنعتی شدن، نزدیک به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از گذشته است و این به نقاط شمالی کشور، اجازه می‌دهد تا شاهد رشد و گسترش جنگل‌ها باشند. چون تابستان‌ها طولانی‌تر و در عین حال زمستان‌ها کوتاه‌تر و خنک‌تر است.

در همین زمینه به زبان انگلیسی بخوانید و تماشا کنید: اطلاعات در موضوع چگونگی خو گرفتن با تغییرات اقلیمی در بریتیش کلمبیا؛ آشنایی با تغییرات اقلیمی و چگونگی مقابله با آن در بریتیش کلمبیا

در مقابل، تابستان طولانی‌تر، به معنای این خواهد بود که حشرات می‌توانند در زمانی طولانی‌تر زندگی کنند و زمستان خنک‌تر، باعث نابودی گسترده تخم‌هایشان نمی‌شود.

pine_beetle

نقطه‌های قرمز، مناطقی از استان هستند که سوسک کاجی به درختان کاج حمله کرده و باعث نابودی تعداد قابل توجه‌ای از آنان شده است

همین‌الان، نوعی سوسک بومی بریتیش کلمبیا معروف به سوسک کاج، به میلیون‌ها درخت در جنگل‌های سطح استان حمله کرده است و اگر از نقاط شهری خارج بشوید، به راحتی متوجه کاج‌های خشک مابین درختان جنگلی می‌شوید که یکی بعد از دیگری پایین می‌افتند.

تخمین زده شده که این سوسک تاکنون به درختان کاج مناقطی چهار برابر مساحت جزیره ونکوور در سطح استان حمله کرده باشند.

در کنار حشرات، دیگر بیماری‌ها هم با توجه به تابستان‌های طولانی‌تر و هوای ملایم‌تر در طول سال، می‌توانند به درختان و گیاهان سطح استان حمله‌ور بشوند.

دولت استانی البته برنامه بازسازی جنگل‌های استان را دنبال می‌کنند و در استراتژی تازه استان برای مقابله با تغییرات استانی، ۳۰۰ هزار هکتار زمین برای جنگل‌کاری مشخص شده‌اند.

آب‌ و هوای پیش‌بینی ناپذیر ولی متغییر

تغییرات اقلیمی یعنی اینکه گذشته ملاک پیش‌بینی آینده نیست. فقط دانشمندان می‌دانند که آب و هوای آینده متغییر و پیش‌بینی ناپذیر است. برای بریتیش کلمبیا علاوه بر توفان‌های قدرتمند، پیش‌بینی باران‌های کوتاه ولی با شدت بالا می‌کنند. بدین معنا که در فاصله‌ای کوتاه، معادل حجم چند هفته باران ببارد.

این باران‌ها، در کنار بالا آمدن آب دریاها، خانه‌های قرار گرفته در سواحل دریاها و رودخانه‌های استان را تهدید می‌کنند. دولت استانی پیش‌بینی کرده که تا میانه قرن حاضر، تا ۱۲ هزار خانه در سواحل استان به زیر آب بروند.

همچنین در سال ۲۰۱۱، دولت استانی پیش‌بینی کرده است که تا تا سال ۲۰۵۰ میلادی، تغییرات اقلیمی به طور میانگین برای هر ساکن بریتیش کلمبیا، سالیانه ۲ هزار دلار خسارت در بر داشته باشد.

در کنار آن، گرم‌تر شدن هوا بتدریج آخرین یخچال‌های طبیعی سطح استان را آب می‌کند و بر زندگی آبزیان و دیگر گونه‌های جانوری تاثیر مستقیم می‌گذارد.

تاثیرگذاری بر سلامت افراد

تغییرات اقلیمی اول از همه بر سلامت کودکان و سالمندان تاثیر می‌گذارد.

دولت استانی می‌گوید که گرمای هوا در طول هفته‌های گرم تابستان جان ساکنین استان را می‌گیرد. مثال آنها تابستان سال ۲۰۰۹ است که آمار دولتی می‌گوید وقتی هوا فراتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد رسید، تعداد افراد درگذشته بیش از ۱۳۰ نفر از میانگین عادی سالیان گذشته بالاتر رفت.

همچنین آتش‌سوزی جنگل‌ها به معنای آلودگی هواست که می‌تواند جان آدمی را تهدید کند، به خصوص برای افرادی که مشکلات تنفسی یا بیماری‌های قلبی دارند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: