UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

تغییرات اقلیمی چگونه منظره سبز بریتیش کلمبیا را تبدیل به صحرایی خشک خواهد کرد

تغییرات اقلیمی چگونه منظره سبز بریتیش کلمبیا را تبدیل به صحرایی خشک خواهد کرد

شهرگان – سیدمصطفی رضیئی: هفته‌ای که گذشت، رکوردهای گرما در سرتاسر استان بریتیش کلمبیا شکسته شد. مثال بارز آن شهر ویکتوریا بود که در ۱۱۹ سال گذشته،‌ چنین ماه آپریل گرمی را تجربه نکرده بود. امروز جمعه، نمایندگان ۱۵۰ کشور جهان از جمله نخست وزیر جاستین ترودو، در شهر نیویورک در امریکا گرد هم آمدند تا تفاهم‌نامه پاریس را در مقابله با گرمایش زمین امضا کنند. هدف از این تفاهم‌نامه غیر الزام‌آور، محدود کردن گرمایش زمین به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد با تولید کمتر گازهای گلخانه‌ای و حرکت تدریجی به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است.

در همین حال، کانادا از میان ۱۶ کشور جهان اول، رتبه ۱۴‌ام را در زمینه محیط‌زیست دریافت کرد و استان بریتیش کلمبیا در این بررسی، نمره ث دریافت کرد که تقریبا معادل قبولی است.

منتقدین البته می‌گویند برنامه‌های کشورهای مختلف را اگر کنار هم بگذاریم، گرمایش زمین به ۱.۵ درجه محدود نمی‌شود،‌ بلکه تا سال ۲۱۰۰ میلیادی، زمین بین ۴ تا ۵ درجه گرم‌تر از عصر صنعتی‌ شدن خودش خواهد بود. تنها در ماه مارچ گذشته، ۱.۳۲ درجه گرم‌تر از سال پیش بود. ولی این عددها چه معنایی دارند؟ شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز در چهار ویدئو توضیح می‌دهد که پیش‌بینی دانشمندها از گرم شدن تدریجی زمین در قرن حاضر به چه معناست. تغییراتی که درنهایت منظره سرسبز بریتیش کلمبیا را تبدیل به صحرایی خشک خواهند کرد.

تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت‌های بشر باعث می‌شوند تا آب دریاها و اقیانوس‌ها بالا بیایند و زندگی گونه‌های جانوری و گیاهی بتدریج نابود شوند

تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت‌های بشر باعث می‌شوند تا آب دریاها و اقیانوس‌ها بالا بیایند و زندگی گونه‌های جانوری و گیاهی بتدریج نابود شوند. عکس از سیدمصطفی رضیئی، ساحل انگلیش‌ بی در شهر ونکوور

گرم شدن زمین بین ۱ تا ۲ درجه سانتی‌گراد

شش هزار سال قبل،‌ زمین چنین گرمایی را تجربه کرده بود. در آن زمان،‌ بخش عمده‌ای از امریکا شمالی صحرا بود و برف و یخ از روی کوه‌ها و سطح کشورها ناپدید می‌شدند. اگر زمین تا دو درجه سانتی‌گراد گرم‌تر شود، یک سوم آب آشامیدنی موجود نابود می‌شود و ۴۰ درصد برف قطب‌ها از دست خواهند رفت و اقیانوس‌ها گرم‌تر خواهند شد، چون سطح بیشتری از آب آنها می‌تواند گرمای خورشید را جذب کند. توفان‌های حاره‌ای بیشتری در راه خواهند بود و آب دریاها بالاتر می‌آیند. ۱۴۵ هزار سال قبل که زمین چنین گرمایی را تجربه کرد، آب دریاها و اقیانوس‌ها ۶ متر بالاتر از سطح کنونی‌شان بودند. اگر آب دریاها فقط ۱ متر بالاتر بیایند، ۱۰ درصد جمعیت زمین مسکن و زندگی خود را از دست خواهند داد. در این میان البته، یک سوم تمامی دیگر موجودات ساکن بر کره زمین دیگر امکان حیات نخواهند داشت و مابقی مجبور به مهاجرت از سرزمین‌‌های کنونی خود می‌شوند.

ویدئو را در این لینک تماشا کنید

گرم شدن زمین فراتر از ۳ درجه سانتی‌گراد

اگر زمین تا دو درجه سانتی‌گراد گرم‌تر بشود، دیگر نمی‌توان جلوی گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی را گرفت: به شکلی خودکار این گرمایش به فراتر از سه درجه سانتی‌گراد می‌رسد. این بدین معناست که جنگل‌ها، مخصوصا در منطقه آمازون، بتدریج نابود می‌شوند. توفان‌های حاره‌ای با قدرتی بی‌اندازه بالاتر از قدرت کنونی‌شان به قاره‌ها یورش می‌آورند و تولیدات کشاورزی بشدت کاهش می‌یابند. رودخانه‌ها و منابع آب شیرین نابود می‌شوند و آب شور جای بخشی از آنها را می‌گیرد. ۵ میلیون سال قبل،‌ زمین چنین گرمایی را تجربه کرده بود و سطح آب دریاها و اقیانوس‌ها ۲۵ متر بالاتر از سطح کنونی‌شان بود.

ویدئو را در این لینک تماشا کنید

گرم شدن زمین فراتر از ۴ درجه سانتی‌گراد

با رسیدن گرمایش زمین به فراتر از ۴ درجه سانتی‌گراد، دیگر یخی بر سطح زمین باقی نمی‌ماند، جنگل‌ها نابود می‌شوند و آب دریاها و اقیانوس‌ها ۵۰ متر بالاتر از سطح کنونی‌شان می‌رسند تولیدات کشاورزی بشدت کاهش می‌یابند و در ماه‌های گرم، بدون وسایل گرمایشی نمی‌توان گرمای هوا را تحمل کرد. فاجعه‌ای دیگر در راه است: بیشتر از ۵۰۰ بیلیون تن دی‌اکسید کربن جذب لایه‌های زمین هستند، این گاز مخرب بتدریج در این هوای گرم می‌توان از خاک جدا شده و وارد جو بشود و باعث گرم‌تر شدن هوای زمین بشود.

ویدئو را در این لینک تماشا کنید

گرم شدن زمین فراتر از ۵ درجه سانتی‌گراد

زمین با ۴ درجه گرم‌تر از هم‌اکنون و در نزدیکی گرمایشی ۵ درجه بیشتر، متفاوت‌تر از آن چیزی است که هم‌اکنون می‌شناسیم: قاره‌ها قهوه‌ای رنگ هستند و آب دریاها و اقیانوس‌ها به خاطر گرم بودن‌شان، بیشتر به رنگ سبز می‌زنند تا آبی. بخش عمده‌ای از سرزمین‌های مسکونی کنونی بشر، زیر آب ناپدید شده‌اند و سطح آب دریاها وقتی زمین ۵ درجه گرم‌تر شده باشد،‌تا ۲۰۰ متر بالاتر می‌آید. ۲۵۱ میلیون سال پیش، زمین چنین گرمایی را تجربه کرد: ۹۵ درصد موجودات زنده بر سطح زمین مردند و تقریبا تمامی موجودات داخل آب دریاها و اقیانوس‌ها خفه شدند. زندگی به سطح موجودات میکروسکوپی کاهش یافت. در گرمای نزدیک به ۵ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از زمان صنعتی‌ شدن، گاز متین مایع می‌تواند از لایه‌های درونی زمین خارج شده و وارد جو بشود. این گاز، ۲۰ برابر بدتر از دی‌اکسید کربن است و به سرعت آتش می‌گیرد: یک رعد و برق ساده می‌تواند انفجاری با قدرت بمب اتم خلق کند.

ویدئو را در این لینک تماشا کنید

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: