UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

قیمت‌گذاری شکسته شدن حباب بازار مسکن ونکوور و تورنتو

قیمت‌گذاری شکسته شدن حباب بازار مسکن ونکوور و تورنتو

شهرگان: در حالی دولت‌های فدرال و محلی در جستجوی یافتن راهی برای آرام کردن بازار مسکن در ونکوور و تورنتو می‌گردند، بانک‌های عمده کشور زنگ خطر را نسبت به شکسته شدن حباب بازار مسکن در کانادا به صدا درآورده‌اند.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: تورم ۳۰ درصدی حباب بازار مسکن در مترو ونکوور

برای درک وضعیت بازار مسکن ونکوور، این اینفوگرافی‌ها را بخوانید

در حالی مدیر اجرایی اسکوشیا بانک به شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفته است که در شش ماه آینده، این بانک در قبول مورتگیج‌ خانه‌ها و آپارتمان‌ها، احتیاط بیشتری به خرج خواهد داد، اقتصادان‌ها در حال قیمت‌گذاری خسارت ناشی از شکسته شدن حباب بازار مسکن در ونکوور و تورنتو هستند.

در سال ۲۰۰۸ میلادی، شکسته شدن حباب بازار مسکن در امریکا، این کشور را دچار بزرگ‌ترین رکود اقتصادی از دهه ۱۹۳۰ میلادی کرد. هنوز مشخص نیست شکسته شدن حباب بازار مسکن در کانادا چه تاثیری بر اقتصاد کشور داشته باشد. یک پیش‌بینی،  حداقل خسارت به بانک‌های کانادایی را ۱۲ میلیارد دلار تخمین زده است.

در حالی که پیشنهادهای گوناگون برای آرام کردن بازار مسکن مطرح شده‌اند، ولی دولت‌های محلی و فدرال هنوز به تصمیمی جامع برای تاثیرگذاری در بازار نرسیده‌اند. هرچند مقدم بر هر اقدامی، این دولت‌ها بر این توافق دارند که بایستی سرمایه‌گذاری خارجی بر بازار مسکن را کنترل کنند.

هرچند حداقل رقم برای دریافت مورتگیج قرار است بیشتر بشود و صحبت بر وضع مالیات تازه بر خرید و فروش خانه‌های لوکس هم مطرح شده است.

مالیات بر سرمایه‌گذارهای خارجی

پیشنهاد بانک‌های کانادا، وضع مالیات بر سرمایه‌گذاران خارجی بازار مسکن، مخصوصا در شهر ونکوور است. فقط در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۹ هزار میلیونر چینی مقیم شهر ونکوور شدند و این یک مثال از شهروندانی است که مشتاق بازار مسکن این شهر هستند. در مقابل، با توجه به اینکه قوانین استان محدودیتی بر خرید خانه وضع نکرده‌اند، افراد می‌توانند خانه و آپارتمان خریداری کنند، بدون اینکه مقیم یا شهروند کانادا باشند.

در حالی در ماه می، قیمت خانه در ونکوور نسبت به مدت مشابه در سال قبل، ۳۷ درصد افزایش یافته بود، به گزارش مجله مک‌لین، ساکنین شهر ونکوور، از کارمند و دکتر گرفته تا کارگر، در مجموع ۱۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ درآمد داشته‌اند. در مقابل آنان، صاحبان خانه‌هایی که فقط از یک واحد تشکیل شده‌اند و تعداد آنها در شهر محدود است، تنها با سود بردن افزایش قیمت خانه‌هایشان، شاهد این شده‌اند که ۲۵ میلیارد دلار به ارزش خانه‌هایشان افزوده شده است.

image

میانگین درآمد در شهر ونکوور ۴۴ هزار دلار است. در ۱۹۷۶، برای کسی که صاحب کار بود، ۵ سال طول می‌کشید تا بتواند صاحب خانه شود. امروز برای همین فرد ۲۳ سال طول می‌کشد تا بتواند صاحب خانه شود. این زمان در بریتیش کلمبیا ۱۶ سال و در تورنتو ۱۵ سال است.

مالیات بر خانه‌های خالی

گروگر رابرتسون، شهردار شهر ونکوور تاکنون دو مرتبه از دولت استانی خواسته است تا بر خانه‌های خالی مالیات وضع کند. او معتقد است چنین رهیافتی باعث خواهد شد تا صاحبان خانه‌های خالی، خانه‌هایشان را اجاره دهند.

تخمین زده می‌شود ۴.۸ خانه‌های شهر ونکوور خالی از سکنه باشند که رقمی بیشتر از ۱۰ هزار خانه و آپارتمان می‌شود. در همین حال، رقم واحدهای موجود برای اجاره در ونکوور به کمتر از یک درصد رسیده است، به این شکل، یافتن واحدهای اجاره‌ای در شهر کار ساده‌ای نیست و این موضوع باعث شده است تا قیمت اجاره خانه‌ها نیز رشد قزاینده‌ای را شاهد باشد.

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: