آشیان / استانی / چراغ سبز دولت استانی به دولت شهر ونکوور: مالیات بر خانه‌های خالی

چراغ سبز دولت استانی به دولت شهر ونکوور: مالیات بر خانه‌های خالی

شهرگان: وزیر امور مالی دولت استانی، مایک دو یانگ صبح روز دوشنبه اعلام کرد که دولت شهر ونکوور اجازه دارد تا بر خانه‌های خالی شهر مالیات تازه‌ای وضع کند، هرچند مشخص نکرد آیا این مالیات بر دیگر خانه‌های خالی دیگر شهرهای مترو ونکوور هم اعمال خواهند شد یا که نه.

8255729743_bd08378bab_b-650x434 چراغ سبز دولت استانی به دولت شهر ونکوور: مالیات بر خانه‌های خالی
شهردار ونکوور در تلاش است تا با مالیات‌های تازه بازار مسکن را آرام‌تر کند. عکس از فلیکر

تخمین زده می‌شود که ۴.۹ دهم درصد خانه‌های موجود در شهر ونکوور خالی از سکنه باشند، هرچند بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴، این رقم تغییر چندانی نکرده است، ولی در مقایسه با کمبود تعداد واحدهای اجاره‌ای در بازار اجاره مسکن شهر، این نرخ خانه خالی تاثیرگذاری خود را نشان می‌دهد.

همین تخمین می‌گوید در شهر ونکوور تنها ۱۰ هزار و ۸۰۰ آپارتمان خالی از سکنه وجود دارد، در حالی که نرخ واحدهای موجود برای اجاره به حدود ۸ دهم درصد کل خانه‌های موجود در شهر کاهش یافته است.

پیش‌تر گرگور رابرتسون، شهردار شهر ونکوور، از دولت استانی درخواست کرده بود تا اجازه بدهد تا این مالیات تازه وضع شود. هرچند بعد از سکوت دولت استانی، رابرتسون مجدد درخواست خود را مطرح کرد و این مرتبه کریستی کلارک، رهبر دولت استانی در توییتر به او پاسخ داد که بایستی منتظر بررسی‌های این دولت باشد.

حالا با چراغ سبز دولت استانی، شهر ونکوور باید مقررات لازم را معین کند: از جمله اینکه خانه خالی را تعریف کند، مشخص کند چه مالیاتی از این خانه‌ها خواهد خواست و اینکه چه امکاناتی به صاحبخانه‌هایی می‌دهد که در مقابل این مالیات، بخواهند خانه خود را به بازار اجاره مسکن وارد کنند.

هفته پیش کلارک اعلام کرده بود که دولت استانی قصد دارد تا دست به تحول در مقررات حاکم بر بازار مسکن استان بزند و دیگر به این بازار اجازه نمی‌دهد تا خود، مقررات حاکم بر خویش را تعریف کند.

رابرتسون می‌خواهد علاوه بر مالیات بیشتر بر خانه‌های خالی، مالیات‌های دیگری را هم وضع کند: از جمله اینکه افراد برای اجاره اتاق‌های خانه‌هایشان در اپ ایربی‌ان‌بی مالیات حاکم بر هتل‌ها را پرداخت کنند، همچنین افرادی که بیشتر از یک خانه دارند، مالیات بیشتری بر خانه دوم به بعد پرداخت کنند.

درباره سید مصطفی رضیئی

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

پیشنهاد خوانش

حقوق بشر، کانادا و عفو بین‌الملل

نازیلا پس از آنکه چند سال اول مهاجرتش به کانادا گذشت و توانست اسکان پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *