UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

ونکوور هم به صف شاکیان کیندر مورگان ملحق شد

ونکوور هم به صف شاکیان کیندر مورگان ملحق شد

شهرگان: هفته گذشته، شورای شهر ونکوور رای به این داد تا از یک قاضی بخواهند تا فرآیند تصویب طرح توسعه خط لوله کیندر مورگان در دولت استانی را بررسی کند.

این درخواست را نماینده حزب سبز بریتیش کلمبیا، آدریانا کار تقدیم شورای شهر کرده بود که رای موافق دیگر اعضا را به همراه داشت.

مسیر خط لوله کیندر مورگان درنهایت ختم به شهر برنابی می‌شود و از آنجا کشتی‌های نفت‌کش، نفت خام را از سواحل شهر ونکوور رد می‌کنند تا به اقیانوس برسانند

بدین شکل با رای موافق ۸ عضو شورای شهر در مقابل رای مخالف ۲ عضو، از دادگاه خواسته می‌شود تا مجوز محیط‌زیستی دولت لیبرال بریتیش کلمبیا در موضوع این خط لوله بررسی بشود.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: هک شدن وبسایت حزب لیبرال و مشکل کمک مالی صنعت سوخت‌های فسیلی؛ آری یا خیر: دولت فدرال، مخالفان و موافقان خطوط انتقال نفت؛ سوخت‌های فسیلی: جین فوندا، جاستین ترودو، دادخواستی تازه و چراغی سبز در بی‌سی

پیش از رای‌گیری در شورای شهر، این موضوع توسط نمایندگان مردمی مطرح شد که دولت استانی به شکلی جامع و صحیح نظر مردم را در موضوع این خط لوله نپرسیده است.

همچنین این مشکل وجود دارد که تحقیق‌های جامع در موضوع تاثیرگذاری‌های نشت نفت از این خط لوله در خاک و آب منطقه انجام نگرفته است.

بخصوص اگر اینکه نفت در سواحل بریتیش کلمبیا به آب نشت کند چه بر سر موجودات و مردمان این سواحل خواهد آمد.

اهمیت این درخواست در این است که پیش‌تر، دادخواست مشابه‌ای در موضوع خط لوله گذرگاه شمالی به دادگاه ارایه شده بود و هرچند در ژانویه ۲۰۱۶، قاضی دادگاه عالی بریتیش کلمبیا حکم داد که دولت استانی این حق را دارد تا بررسی‌های خودش در موضوع این خط لوله را بعد از تصویب آن توسط دولت فدرال انجام بدهد. ولی درنهایت و بعد از بررسی‌های بیشتر با توجه به اینکه به شکلی درست و صحیح نظر ملت‌های بومی در موضوع این خط لوله کسب نشده است، آن را ملغی اعلام کرد.

حکمی که عاقبت مورد قبول دولت فدرال قبول گرفت و ساخت این خط لوله منتقی شد.

دولت استانی البته معتقد است کارها را به روال معمول و به درستی انجام داده است و وزیر محیط‌زیست این دولت به شبکه سی‌بی‌سی در یک بیانیه مکتوب گفت که نظر ملت‌های بومی برابر حکم دادگاه عالی بریتیش کلمبیا در موضوع این خط لوله پرسیده شده است، ۳۷ شرط از لحاظ قانونی الزام‌آور بر ساخت این خط لوله معین شده است و علاوه بر آن، ۱۵۷ شرط هم از طرف شورای ملی انرژی برای ساخت کیندر مورگان تعیین شده‌اند.

علاوه بر دولت شهر ونکوور، چندین ملت بومی، چند گروه مدافع محیط‌زیست و چند گروه مدافع دموکراسی، خط لوله کیندر مورگان و نحوه کسب مجوز آن را در دادخواست‌های مختلف به دادگاه کشانده‌اند.

چهار مارچ، رهبران چند ملت بومی در کنار فعال‌های محیط‌زیست در شهر ونکوور جمع می‌شوند تا برای هزینه‌های دادگاه، پول جمع کنند.

کیندر مورگان بدنبال خریداری ۶۰ قطعه زمین در شهر برنابی است و بخش عمده‌ای از آنها متعلق به دولت این شهر هستند که مخالف عبور این خط لوله از برنابی است

این در حالی است که کیندر مورگان فرآیند مشخص ساختن و خریداری زمین‌های مرتبط به این طرح توسعه را شروع کرده است. این موضوع شامل بر ۶۰ قطعه زمین در شهر برنابی می‌شود.

برخی از این زمین‌ها مالکانی با مجوزهای مسکونی یا تجاری دارند و بخشی دیگر متعلق به دولت شهر ونکوور هستند.

دولت شهر برنابی البته از دشمنان قدیمی عبور خط لوله کیندر مورگان از زمین‌های این شهر است، هرچند تلاش‌های این دولت در صحن دادگاه‌ها در چند مرحله ختم به شکست شده است.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: