UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

سوال چگونگی اهدای خون توسط همجنس‌گرایان در سایه کشتار اورلاندو

سوال چگونگی اهدای خون توسط همجنس‌گرایان در سایه کشتار اورلاندو

شهرگان: دولت فدرال کانادا به همجنس‌گرایان مقیم کشور اجازه داد تا خون اهدا کنند، البته اگر از آخرین آمیزش جنسی آنان حداقل یک سال گذشته باشد. قوانین قبلی کانادا می‌گفتند همجنس‌گرایان تنها در شرایطی می‌توانند خون اهدا کنند که از آخرین آمیزش جنسی آنان حداقل پنج سال کامل گذشته باشد و در این فاصله آنان هیچ گونه ارتباط جنسی را تجربه نکرده باشند.

3177948185_7d717eea37_b

عکس از فلیکر

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: نگاه‌های جهانی به پیشرفت وضعیت دگرباشان جنسی در کانادا

رسانه‌ها پیش‌تر به عدم امکان اهدای خون توسط همجنس‌گرایان به بازماندگان کشتار اورلاندو تاخته بودند. مجلس عوام کانادا در سایه این کشتار، طرح بررسی لغو زمان انتظار پنج ساله را شروع کرده بود.

نماینده حزب محافظه‌کار، لن وبر اعلام کرده بود که نوشتن طرحی در این زمینه را شروع کرده است، ولی سازمان بهداشت کانادا قبل از رای‌گیری مجلس، زمان انتظار را از پنج به یک سال کاهش داد.

https://youtu.be/4BlZr2QLfVU

چهره‌های فعال حقوق دگرباشان جنسی این تصمیم دولت فدرال را تبعیض‌آمیز خوانده‌اند، با توجه به اینکه زمان انتظار تنها بر همجنس‌گرایان اعمال می‌شود و شامل دیگر افراد جامعه نخواهد شد.

وزیر بهداشت دولت فدرال، جین پیلپات به شبکه سی‌بی‌سی در این زمینه گفت: «متوجه هستم که این کاهش زمان چهار ساله برای امکان انتقال خون تغییری اساسی نیست و شرایط را برای بسیاری از اهدا کنندگان خون مرد که با مرد آمیزش دارند تغییری نمی‌دهد و همچنان آنان را از اهدای خون منع می‌کند. این را قبلا هم گفته بود و الان مجدد می‌گویم، شخصا ترجیح می‌دهم کانادا یک قدم در مسیر درست بردارد تا بی‌خیال سر جای خودش باقی بماند.»

کانادا با مشکل کمبود اهدا کننده‌های خون روبه‌رو است و سازمان اهدای خون کانادا همچنان به این موضوع فکر می‌کنند که به اهدا کنندگان خون پول پرداخت کند تا تعداد این افراد بیشتر شود. دولت استانی بریتیش کلمبیا هم امکان این موضوع را بررسی می‌کند که به شرکت‌های خصوصی اجازه داده شود تا در سطح استان دفاتر خود را برای دریافت خون باز کنند و خون را از افراد خریداری کنند و به مراکز بهداشت و درمان بفروشند.

فاصله زمانی یک سال از آخرین آمیزش جنسی در حالی توسط سازمان بهداشت کانادا به رسانه‌ها اعلام شده که آزمایشگاه‌های کشور می‌توانند بگویند فرد مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی یا دیگر عفونت‌های مقابرتی هست یا نیست، آن هم تنها در شرایطی که از آخرین آمیزش جنسی فرد ۱۶ روز کامل گذشته باشد.

این مقررات در انتخابات فدرال گذشته توسط حزب لیبرال تبعیض‌آمیز خوانده شده بودند و این حزب قول داده بود تا حداقل زمان عدم آمیزش جنسی برای همجنس‌گرایان را لغو کند. در تبلیغات انتخاباتی این حزب گفته شده بود: «خدمات انتقال خون کانادا مردانی را که ارتباط جنسی با همجنس‌ خود در فاصله زمانی پنج سال قبل از اهدای خون داشته‌اند، از اهدای خون منع می‌کند، حتی اگر رابطه آنان رابطه‌ای کامل امن و به شکل ارتباط زناشویی منحصر به دو نفر بوده باشد. این سیاستگذاری شواهد علمی را نادیده می‌گیرد و بایستی به آن پایان داد.»

در دهه ۱۹۸۰ و با اوج گرفتن اپیدمی ایدز، کشورهای مختلف از جمله کانادا اهدای خون توسط همجنس‌گرایان را غیر قانونی کردند یا محدودیت‌هایی بر آن اعمال کردند. علم امروز می‌گوید هویت یا گرایش جنسی تاثیری بر آلوده بودن خون یک نفر به عفونت‌های مقابرتی از جمله ویروس اچ‌آی‌وی ندارد و تمامی افراد با هر هویت یا گرایش جنسی می‌توانند به این عفونت‌ها آلوده شوند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: