UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

ادامه خشکسالی در مترو ونکوور در گرم‌ترین تابستان ثبت شده در تاریخ بشر

ادامه خشکسالی در مترو ونکوور در گرم‌ترین تابستان ثبت شده در تاریخ بشر
WP_20160417_005 1

با ادامه خشکسالی در مترو ونکوور، شهرهای جنوب استان با مشکل آب روبه‌رو هستند. عکس از سیدمصطفی رضیئی

شهرگان: با ادامه خشکسالی در مترو ونکوور برای سالی دیگر، رکوردهای گرما پی‌دی‌پی در روزهای بهار شکسته می‌شوند و پیش‌بینی شده است تابستان امسال، گرم‌ترین تابستان ثبت شده در تاریخ بشر باشد: در سالی که تأثیرهای ال نینو بیشتر از هر زمانی برای مردم کره خاکی محسوس خواهد بود.

همچنان تحقیق جامعی در مورد دلایل خشکسالی در ساحل غربی امریکای شمالی عرضه نشده است،‌ اما بسیاری انگشت اتهام را سراغ تغییرات اقلیمی می‌برند که به خاطر فعالیت‌های بشر چهره زمین را بتدریج تغییر می‌دهد.

در محاصره آب گرم

در ساحل غربی امریکای شمالی، بیشتر از هر  کجایی، ایالت کالیفرنیا در امریکا از خشکسالی آسیب دیده است: هرچند این ایالت، در مرکز محاصره منطقه‌ای از آب غیر منتظره گرم در اقیانوس آرام است.

منطقه‌ای که از مکزیک تا آلاسکا، ساحل غربی را محاصره کرده است. از یک سو باعث کم شدن باران و برف در منطقه غربی قاره شده است، از سویی دیگر خشکسالی، طوفان‌، موج‌های مخرب را همراه خودش به سواحل منطقه می‌فرستد.

سال ال نینو

ماه‌هاست سازمان ملل متحد هشدار به تأثیرهای ال نینو می‌دهد: از پاییز گذشته، ال نینو کوبنده‌تر از هر زمان دیگری سرتاسر زمین را در می‌نوردد و اقلیم را تغییر می‌دهد.

همچنان این سؤال برای متخصص‌های محیط‌زیست وجود دارد که برخورد ال نینو با منطقه آب گرم در اقیانوس آرام برای ساحل غربی قاره چه به همراه خواهد آورد. ولی این جواب قطعی است: خشکسالی ادامه خواهد داشت.

ال نینو می‌تواند به شکل میانگین، دمای هوای کره زمین را برای یک دوره زمانی محدود، ۲ درجه سانتی‌گراد افزایش بدهد. آخرین مرتبه که سال ال نینو بود، تخمین زده شد در قاره اروپا ۲۵ هزار نفر جان خود را به دلیل گرمای غیر عادی از دست دادند. امسال پیش‌بینی شده است هزارها نفر در سرتاسر جهان،‌ مخصوصا در هند، اندونزی و استرالیا جان خود را به خاطر گرمای فزاینده از دست خواهند داد.

همراهان خشکسالی

خشکسالی در غرب قاره امریکا، همراه خودش تأثیرهای مخرب دیگری را هم می‌آورد: آتش‌سوزی در محیط وحش؛ ورود آبی کمتر به دریاچه‌ها و آب‌های زیر زمینی که به معنای خشک شدن تدریجی دریاچه‌ها است و کاهش منابع آب آشامیدنی؛ کم شدن زمان باراندگیف هرچند وقتی باران می‌بارد، در زمانی کوتاه آب بیشتری به زمین می‌رسد و این به معنای سیل‌های بیشتری به نسبت سال‌های قبل است.

همچنین توفان‌هایی که از سمت اقیانوس می‌آیند، قدرتمندتر از قبل خواهند بود؛ و درنهایت، حشره‌ها بیشتر از گذشته می‌توانند عمر کنند: چون هوای سرد دیرتر می‌آید و رطوبت کمتر از همیشه است، همچنین حشره‌ها بیشتر از گذشته می‌توانند به سفرهای طولانی دست بزنند و مهاجرت کنند. برای همین بیماری‌هایی مثل زیکا می‌توانند با سرعت و گستردگی بیشتری در میان انسان‌ها پخش شوند.

راهکار دولت مترو ونکوور

دولت مترو ونکوور، در مقابله با خشکسالی، برنامه محدودیت آبیاری باغ‌ها، حیاط‌ها و چمن‌ها را زودتر از سال گذشته و از ۱۵ می اجرایی می‌کند. بر اساس این محدودیت‌ها، هر آدرس در زمان و مرتبه‌ای مشخص می‌تواند به آبیاری گیاه‌ها و چمن‌ دست بزند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: